"Права жінок в Україні"

13-03-2020

Найголовнішими правами в нашій країні є права людини. Чоловіки і жінки мають рівні права. Хоча так було не завжди. Сотні років жінки виборювали собі рівні з чоловіками права - голосувати, працювати нарівні з чоловіками в різних професіях і навіть воювати (перші жінки в українській армії з‘явилися під час 1 світової війни в лавах Українських Січових Стрільців, нині – кожен п‘ятий військовослужбовець в ЗСУ – жінка). Видатними захисницями прав жінок  у ХХ столітті були письменниця і громадська діячка Олена Пчілка і її донька Лариса Косач (Леся Українка). Протягом 2 половини ХХ століття було прийнято ряд міжнародних документів, які усували будь-яку дискримінацію щодо жінок. Рівні права жінок і чоловіків зафіксовані в Конституції України.

З метою підвищення рівня обізнаності жінок щодо їх прав, поінформованості щодо шляхів попередження дискримінації за ознакою статі, забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, попередження та зупинення усіх форм насильства стосовно жінок та дітей на початку березня Центром соціальних служб для сім‘ї, дітей та молоді було проведено акцію «Жінки, знайте свої права». Під час акції було здійснено три профілактичні виїзди в сім‘ї, які потрапили в складні життєві обставини з метою запобігання домашнього насильства, проведено 2 групові консультації на тему: «Основні групи прав жінок», два тренінги для шкільної молоді на тему: «Права жінок в Україні», роздано 20 буклетів на тему  «Запобігання насильства в сім‘ї».

 Міжнародно-правові документи присвячені захисту прав жінок: Конвенція про політичні права жінок Генеральної Асамблеї ООН 1952  і 1954 років; «Декларація про захист прав жінок і дітей під час збройних конфліктів», 1974р.; «Декларація про рівність жінок» прийнята в 1975р. на Всесвітній Конференції жінок у Мехіко, «Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації проти жінок» 18 грудня 1979р.

   Права сучасної жінки закріплені в Конституції України, прийнятої Верховною Радою 28 червні 1996 року:

Ст. 24 Громадяни мають рівні права та свободи та є рівними перед законом; Ст.35 Кожен має право на свободу світогляду та віросповідання; Ст.36 Громадяни мають право на свободу об‘єднання у політичні партії; Ст.38 Кожен має право брати участь в управлінні державними справами; Ст.42 Кожен має право на підприємницьку діяльність; Ст.51 Шлюб ґрунтується на вільній згоді чоловіка і жінки. Кожен має рівні права і обов‘язки в шлюбі.

За даними Державної служби статистики на 2019 рік в Україні проживало 42 414 905 осіб, серед яких 46,3% – чоловіки та 53,7% – жінки. Статистика констатує досить високий освітній рівень жінок: на початок 2019/2020 навчального року жінки становили 55,8% від загальної кількості студентів коледжів, технікумів, училищ та 51% від загальної кількості студентів університетів, академій, інститутів. Українські жінки економічно активні: офіційно зайняті 55,7% від кількості жінок, старших за 15 років, ще 19,5% – зайняті неформально. Втім, щорічне глобальне дослідження «Індекс гендерного розриву 2019», здійснене Світовим економічним форумом, засвідчило, що для України, на жаль, на тлі високого рівня кваліфікації жінок стала тенденцією їх низька залученість до прийняття рішень у політичній та економічній сфері. Зокрема надзвичайно низькою є кількість жінок-народних депутатів (52 особи або 12%); у 22 обласних радах частка жінок становила 15%, у міських радах – 18,1% за наявності законодавчої норми не менш як 30%. Так само мало жінок і у керівних органах управління сфер економіки та підприємств (із 24 членів Кабінету Міністрів тільки 3 жінок). За даними Індексу, в цілому по державі співвідношення жінок і чоловіків серед законодавців, вищих посадових осіб та керівників становить 39,6% до 60,4%, тоді як аналогічне співвідношення серед професійних та технічних працівників уже 62,5% до 37,5%.         

Загалом за результатами вивчення ситуації у 144 країнах світу, згаданий вище Індекс оцінив досягнення України щодо рівноправності жінок і чоловіків у 0,705 балів (мінімум – 0, максимум – 1 бал) та розмістив її на 61 місці, що на 8 позицій вище за показники попереднього року.

Серед нещодавніх основних досягнень України на шляху до встановлення гендерної рівності та дотримання прав жінок слід назвати такі:

1). У квітні 2017 р. Кабінет Міністрів України схвалив концепцію Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 р. Міністерство соціальної політики як державний замовник також підготувало проект Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 р. та розмістило її на своєму офіційному сайті.

2) 7 червня 2017 р. на засіданні Кабінету Міністрів запроваджено посаду Урядового уповноваженого з питань гендерної політики та затверджено відповідне Положення. 13 листопада 2017 р. Кабмін оголосив конкурс на посаду Урядового уповноваженого з питань гендерної політики, переможницею якого стала Катерина Левченко – голова Центру Ла Страда-Україна, правом якогоє одержання інформації від посадових осіб та організацій, підготовка запитів та звітів, інформування громадськості через засоби масової інформації про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ініціювання створення експертних груп, скликання нарад, участь у засіданнях Кабінету Міністрів та інших урядових структур з правом дорадчого голосу.

3) У жовтні 2017 р. було скасовано наказ Міністерства охорони здоров’я України від 29 грудня 1993 року №256, яким заборонялося застосування праці жінок на важких роботах та роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці (крім глави 3 розділу І Переліку, яка втрачає чинність із дати, коли Україна завершить процедуру денонсації Конвенції про використання праці жінок на підземних роботах у шахтах будь-якого роду №45).

4) У листопаді 2017 р. прийняли присягу судді нового Верховного Суду. Позитивним моментом є те, що зі 113 суддів, які перемогли в конкурсі, жінки становлять 43%.

5) 5 грудня 2017 р. Верховна Рада України прийняла у першому читанні проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях. Законопроект покликаний врегулювати три основні проблеми гендерної нерівності під час військової служби: скасування обмежень щодо проходження служби військовослужбовців-жінок у запасі; зрівняння вікового цензу для жінок і чоловіків під час прийняття їх на військову службу; уніфікації принципів призначення до складу добового наряду, направлення у відрядження та проходження військових зборів військовослужбовцями-жінками і чоловіками. Питання гендерної рівності є актуальним і з огляду на необхідність захисту прав жінок-учасниць АТО. До речі, за 2014-2020 р.на російсько-українській війні загинуло 14 жінок.

6) Протягом 2019 р. залишалась актуальною проблема запобігання насильству щодо жінок, зокрема у зв’язку зі збройним конфліктом на Сході України та у сімейній сфері (було зареєстровано 110 932 заяви і повідомлення про вчинені правопорушення та інші події, пов’язані з насильством у сім’ї). МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» у співпраці з Фондом народонаселення ООН, Міністерством соціальної політики України, місцевими центрами соціальних служб протягом 2017-2020р. створили та підтримується робота мобільних бригад, які надають соціально-психологічні послуги особам, постраждалим від гендерно зумовленого та домашнього насильства.

7).Позитивним кроком стало прийняття нового законодавства, яке докорінно реформує підходи до реагування на домашнє насильство та насильство за ознакою статі: 6 грудня 2017 р. прийнято Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами», 7 грудня 2017 р. – Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

 Таким чином в Україні створені всі умови для забезпечення рівних прав чоловіків і жінок, передбачена соціальна допомога жінкам у випадку порушення їх прав чи у випадку домашнього насильства.

За порадами, допомогою чи консультаціями звертайтеся в Центр соціальних служб для сім‘ї, дітей та молоді

 Ічнянської міської ради за адресою: м.Ічня, вул.Б.Хмельницького, 1, тел.2-16-40