Щодо профілактики ботулізму

19-05-2021

Дізнатися більше...

Ічнянське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області інформує про те, що за поточний період 2021 року на території Чернігівської області зареєстровано 7 випадків захворювання на ботулізм (6 випадків – м. Чернігів, 1 – с. Риботин Коропської селищної ради), із них – 2 летальні випадки (1 – м. Чернігів, 1 – с. Риботин Коропська селищна рада). Всі випадки пов’язані з вживанням риби непатраної в’яленої.

Ботулізм - гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготованих і збережених консервах. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.

Літо – сприятлива пора року для розвитку ботулізму. Так як частіше порушуються вимоги щодо зберігання продуктів. Також це період виготовлення найбільшої частини домашньої консервації.

У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тим менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів. Якщо можливо, то потрібно прогрівати домашні консерви перед вживанням, бо при 80 градусах ботулотоксин руйнується.

Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від вживання в їжу вмісту даної банки.

Також необхідно категорично виключити придбання виготованих у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря за медичною допомогою, так як зволікання може призвести до смерті.

         Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вищевказаних порад. Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.